دفاع پایان نامه

دفاع پایان نامه: استاد راهنما در همان مراحل اولیه کار استاد داور انتخاب می کند و این موضوع در جلسه گروه به تصویب می رسد. پس از پایان نگارش پایان نامه استاد داور می بایست پس از مطالعه و بررسی پایان نامه اجازه دفاع دهد.
پس از این مرحله استاد راهنما یکی از اساتید را به عنوان نماینده تحصیلات تکمیلی برمی گزیند تا در جلسه دفاع حضور داشته باشد. در این زمان مراحل اداری کار توسط دانشجو از طریق دفتر آموزش دانشگاه طی می شود. روال اداری دانشگاه های مختلف تفاوت های جزیی دارد. پس از طی مراحل اداری، دفتر آموزش با هماهنگی استاد راهنما و مشاور زمان و مکان جلسه دفاع را به دانشجو اعلام می کند.
دانشجو باید فایل پاورپوینت پایان نامه که خلاصه ای از پایان نامه است را آماده کرده، با هماهنگی استاد راهنما جلسه «پیش دفاع» را برگزار نماید. در واقع این جلسه شبیه سازی جلسه دفاع است و استاد راهنما نقاط ضعف و قوت فابل پاورپوینت و ارائه دانشجو را مشخص می کند. در زمان باقیمانده تا ارائه دانشجو می بایست ایرادات را رفع نماید و خواسته های استاد راهنما را برآورده سازد.
یک روز قبل از جلسه دانشجو باید از طریق نصب برگه های A4 در دانشگاه زمان، مکان و موضوع جلسه دفاع را اطلاع رسانی نماید. همچنین دانشجو میباست ساعاتی قبل از جلسه به محل جلسه رفته و امکانات سالن را بررسی نماید تا در حین جلسه به مشکل بر نخورد. همچنین عرف دانشگاه ایجاب میکند دانشجو امکانات پذیرایی را برای اساتید و دیگر حضار فراهم نماید.
در ابتدای جلسه دفاع پایان نامه نماینده تحصیلات تکمیلی توضیحاتی را پیرامون رزومه تحصیلی دانشجو و موضوع پایان نامه ارائه می دهد. او همچنین استاد راهنما و مشاور و زمینه کاری آنان را به طور خلاصه معرفی مینماید. این استاد در ادامه مدت زمان مجاز برای ارائه بحث توسط دانشجو را که معمولا بین 20 تا 25 دقیقه است، اعلام می نماید. پس از این دانشجو جهت آغاز ارائه، پشت تریبون قرار امی گیرد.
دانشجو در ابتدا با معرفی موضوع خود و همچنین اساتید راهنما و مشاور کار خود را آغاز می کند. و در ادامه با توجه به زمان بندی که از قبل در ذهن دارد به توضیح بحث مبادرت می ورزد.
در پایان ارائه، به رسم ادب از اساتید و دیگر افرادی که در این راه دانشجو را یاری نموده اند قدردانی می شود. این موضوع می تواند یکی از اسلایدهای پاورپوینت باشد.
پس از پایان ارائه، دانشجو آماده است تا به سوالات داور، مشاورین و دیگر دانشجویان پاسخ دهد. پس از اینکه دانشجو به سوالات پاسخ گفت، استاد راهنما توضیحات تکمیلی را در پاسخ به سوالات طرح شده ارائه میدهد. این مرحله پایان بخش جلسه دفاع است.
بعد از گذشت زمانی کوتاه و با مشورت اساتید، داور نمره نهایی دانشجو را اعلام میکند.
پاورپوینت دفاع از پایان نامه:
معمولا صفحه اول پاورپوینت به «بسم الله الرحمن الرحیم» شروع اختصاص می یابد. در صحه بعد عنوان کار و نام اساتید راهنما، مشاور و خود دانشجو قرار می گیرد. صفحه بعد به مقدمه کار تعلق دارد. در مقدمه مواردی مانند سوال و فرضیات و همچنین اهداف تحقیق مشخص می شود. اسلایدهای بعدی شامل پیشینه تحقیق، روش کار، نتایج، بحث و نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات می شود.
آنچنان که پیش از این نیز اشاره شد، در نهایت بهتر است یک اسلاید به تقدیر و تشکر از اساتید و حضار و دیگر کسانی که در فرآیند کار کمک رسانده اند، اختصاص یابد.
در زیر نمونه هایی از صفحات تقدیر و تشکر آورده شده است.

انجام پایان نامه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *