معرفی رشته مهندسی نفت

مهندسی نفت چیست؟
انرژی یک بخش کلیدی در زندگی روزانه ی ماست .برای داشتن آینده ای امن در زمینه ی انرژی می بایست تعادلی میان فاکتور های محیطی و منابع قابل دسترس ایجاد کنیم. مهندسان سیستم های نفتی وگازی قادرند مسائل مهمی را که مربوط به امنیت آینده ی انرژی است حل و برطرف کنند از این رو مورد تقاضای زیادی می باشند.
تولید امن( اقتصادی و محیطی ) محصولات نفتی نیازمند طیف گسترده دانش و پیشنهاد های خلاقانه است ، که البته دانش آن محدود به ریاضیات ، فیزیک ، زمین شناسی و شیمی نمی شود. بنابراین مهندسی نفت ، ترکیبی از خلاقیت ، اکتشاف ، نو آوری و توسعه است . این رشته به جهان سوخت رسانی می کند .مهندسی نفت پایه و اساس هرحرفه ی دیگری است تا به صورت موثر کارهای خویش را پیش ببرند . این رشته با بسیاری از شاخه های مهندسی نظیر مکانیک ، شیمی ، و عمران اشتراک های فراوانی دارد.

مهندسان نفت چه می کنند؟
مهندسین نفت روش های استخراج نفت و گاز را از زیر سطح زمین طراحی می کنند و در ادامه پروژه را توسعه می دهند. همچنین مهندسان نفت راه های جدیدی برای استخراج نفت و گاز از چاه های قدیمی پیدا می کنند .
آنان منابع نفت و گاز را مکان یابی ، بهره برداری و بازیابی می کنند. و همچنین مهندسان نفت روش هایی برای حفاری و کشف نفت ابداع می کنند. با وجود تنوع زمینه های شغلی برای این رشته ، مهندسان نفت همگی یک هدف را دنبال می کنند : تهیه ی انرژی برای جهان، حین حفظ محیط برای نسل های آینده .
تحصیلات
مهندسی نفت ابتدا در سال 1914 در آمریکا شروع به تدریس شد و در ایران نیز در سال 1345 نخستین بار دانشگاه شریف در لیست درسی خود این رشته را قرار داد.
برخی درس های اصلی : حفاری ، مهندسی مخزن و …

دانشگاه های برتر جهان در زمینه ی مهندسی نفت :

 1. University of Texas-Austin
 2. Stanford University
 3. Texas A&M University Station

دانشگاه های برتر ایران در زمینه ی مهندسی نفت :

 1. دانشگاه صنعتی شریف
 2. دانشگاه شهید چمران
 3. دانشگاه تهران

نرم افزارهای پرکاربرد رشته مهندسی نفت

…ECLIPSE , STREAMSIM , PIPESIM , PETREL , PANSYSTEM , OLGA

انجام پایان نامه رشته مهندسی نفت در شریف پژوهان

با توجه به گستردگی موضوعات در رشته مهندسی نفت و گسترش روزافزون تولیدات علمی در این زمینه، موسسه شریف پژوهان با بهره گیری از اساتید مجرب و متخصصین توانمند خود خدمات گسترده ای را جهت انجام پان نامه در رشته مهندسی نفت به دانشجویان ارائه می نماید. خدمات شریف پژوهان با توجه به نیاز روز جامعه علمی و نظرات اساتید محترم راهنمای دانشجویان ارائه می گردد. این خدمات عبارتند از:

 • انتخاب موضوع بر اساس جدیدترین موضعات در رشته مهندسی نفت و دستاوردهای نوین در گرایشهای مختلف این رشته
 • ارائه جدیدترین مقالات به عنوان مقاله بیس
 • برگزاری جلسات مشاوره میان دانشجو و متخصص مربوطه جهت رسیدن به یک توافق نهایی و تعیین چارچوب نهایی انجام کار
 • انعقاد قرارداد با دانشجو
 • زمان بندی انجام هر یک از مراحل انجام پایان نامه با توجه به حساسیتها و پیش نیازهای گرایش های مختلف رشته مهندسی نفت
 • نگارش پروپوزال در رشته مهندسی نفت و تمامی گرایش های مرتبط
 • نگارش فصول بر مبنای فاز بندی پروژه و تقسیط هزینه انجام پروژه
 • برگزاری جلسات تلفنی میان دانشجو و متخصص انجام کلیه اصلاحات طبق قرارداد و با اعمال نظرات اساتید محترم دانشجویان

موسسه شریف پژوهان با دراختیار داشتن طیف گسترده ای از متخصصین رشته مهندسی نفت و با انجام پایان نامه های متعدد در این رشته تجربه و توانمندی ارزشمندی جهت انجام پایان نامه هایی با جدیدترین موضوعات و با کیفیت بسیار بالا را دارد. کلیه خدمات شریف پژوهان شامل گارانتی برگشت هزینه در صورت عدم رضایت مشتری می باشند و تجربه چندین ساله ما به ما آموخته است که کیفیت بالا و در نظر گرفتن خواسته های اساتید راهنمای دانشجویان و همچنین خود این عزیزان متضمن ماندگاری ماست